Home / Results

Results

Season Victories (Aug. 6th): 26

Pre-Season

Jack Frost Time Trial

1 Quinn Keogh

Banana Belt # 2

5 Quinn Keogh

April

Sequim #2 Road Race

1 Patrick Bevin

Mason Lake # 3

1 Patrick Bevin

Piece of Cake Road Race

1 Patrick Bevin
5 Quinn Keogh

PIR Tuesday Series

2 Quinn Keogh

Willamette University Capitol Criterium

6 Patrick Bevin
11 Quinn Keogh
12 Omer Kem

PIR Tuesday Series

5 Aaron Tuckerman

Dana Point (NRC)

Stage 1 Time Trial

5 Quinn Keogh
8 Roman VanUden
11 Patrick Bevin
12 Aaron Tuckerman
20 Josh Bartlett

Stage 2 Criterium

11 Patrick Bevin

Tour of Walla Walla

Stage 1 – Kellogg Hollow Road Race

4 Mike Northey
21 Aaron Tuckerman

Stage 2 – Time Trial

4 Patrick Bevin
12 Mike Northey
13 Quinn Keogh

Stage 3 – Criterium

1 Mike Northey

Final GC

12 MIke Northey
20 Quinn Keogh

Cherry Blossom Stage Race

Stage 1 – Columbia Hills Road Race

1 Patrick Bevin
3 Mike Northey

Stage 2 – Orchard Run Circuit Race

2 Patrick Bevin
7 Quinn Keogh

Stage 3 – Time Trial

4 Patrick Bevin
19 Quinn Keogh
31 Aaron Tuckerman

Stage 4 – Cherry Blossom Criterium

1 Patrick Bevin
16 Aaron Tuckerman
17 Quinn Keogh

Final GC

1st overall GC -Patrick Bevin

SRAM Tour De Gila

Stage 4 – Downtown Criterium

5 Patrick Bevin

May

Joe Martin Stage Race (NRC)

Stage 1 – Devils Den TT

34 Patrick Bevin
37 Mike Northey
57 Roman van Uden
60 Quinn Keogh

Stage 2 – Friday’s Road Race

25 Mike Northey
40 Patrick Bevin
54 Quinn Keogh
64 Roman van Uden
86 Jason Allen
93 Josh Bartlett

Stage 3 – Saturday Road Race

18 Partick Bevin
33 Patrick Bevin
44 Quinn Keogh
66 Jason Allen
85 Josh Bartlett
98 Roman van Uden

Stage 4 Downtown Criterium

19 Patrick Bevin
27 Mike Northey
59 Quinn Keogh

Overall GC

20 Patrick Bevin
32 Mike Northey
59 Quinn Keogh

PIR Tuesday Series Race

2nd Ben Chaddock
5th Mike Northey

PIR Tuesday Series Race

1st Quinn Keogh

June

Mt. Hood Cycling Classic Stage Race

Stage 1 – Portland International Raceway Prologue

13 Mike Northey
14 Ben Chaddock
20 Taylor Gunman
30 Jason Allen
46 Quinn Keogh
50 Josh Bartlett
51 Roman van Uden

Stage 2 – Mt. Tabor Criterium

9 Mike Northey
11 Roman van Uden
28 Taylor Gunman
50 Quinn Keogh
56 Ben Chaddock
70 Josh Bartlett
86 Jason Allen

Stage 3 – Mt. Adams Road Race

30 Quinn Keogh
64 Mike Northey
68 Taylor Gunman

Stage 4 – Hood River Time Trial

21 Taylor Gunman
25 Quinn Keogh
29 Roman van Uden
37 Mike Northey
76 Ben Chaddock
96 Josh Bartlett

Stage 5 – Wy’East Road Race

28 Quinn Keogh
30 Taylor Gunman
42 Mike Northey
70 Roman van Uden
93 Josh Bartlett

Stage 6 – Hood River Criterium

7 Mike Northey
16 Quinn Keogh
26 Taylor Gunman
27 Roman van Uden
36 Josh Bartlett
47 Ben Chaddock

Final GC

24 Quinn Keogh
33 Taylor Gunman
36 Mike Northey
82 Josh Bartlett
91 Roman van Uden
92 Ben Chaddock

Tour de Grove

Stage 1 – Mid Town Alley Criterium

2 Ben Chaddock
3 Taylor Gunman
12 Roman van Uden

Stage 2 – Tour de Grove Kremese (NRC)

7 Mike Northey

Nature Valley Grand Prix (NRC)

Stage 1 – St. Paul Time Trial

15 Mike Northey
28 Roman van Uden
59 Ben Chaddock
61 Taylor Gunman

Stage 2 – St. Paul Downtown Criterium

24 Roman van Uden
44 Taylor Gunman
45 Ben Chaddock
68 Mike Northey

Stage 3 – Cannon Falls Road Race (Cancelled)

Stage 4 – Minneapolis Uptown Criterium

45 Ben Chaddock
58 Mike Northey
66 Roman van Uden
90 Taylor Gunman

Stage 5 – Menonomie Road Race

9 Mike Northey
21 Roman van Uden
51 Taylor Gunman

Stage 6 – Stillwater Criterium

11 Taylor Gunman
38 Mike Northey **Most Aggressive Rider’s Jersey**
62 Roman van Uden
99 Jason Allen

Final GC

15 Taylor Gunman

34 Mike Northey
45 Roman van Uden
107 Jason Allen

Cirque du Cycling

1 Quinn Keogh

PIR Tuesday Series Race

1 Dean Tracy

Tour of America’s Dairyland

Stage 5 – Sheboygan Criterium

1 Mike Northey
7 Ben Chaddock

Stage 7 – Waterloo Criterium

5 Mike Northey
9 Ben Chaddock

Stage 8 – Green Bush Road Race

3 Mike Northey
4 Roman van Uden

Stage 9 – Fond du Lac Criterium

7 Mike Northey

Stage 10 – Downer’s Avenue Criterium

3 Mike Northey
4 Ben Chaddock

Stage 11 – Waukesha Criterium

2 Mike Northey
4 Jason Allen

Overall Omnium

3 Mike Northey

Elite US National Road Championships

Stage 1 – Time Trial

14 Quinn Keogh

Stage 2 – Road Race

34 Quinn Keogh

Mt. Tabor Wednesday Series Race

1 Quinn Keogh

July

PIR Tuesday Series Race

5 Quinn Keogh

Tour de Delta

Stage 1 – Bk Delta Prologue

1 Ben Chaddock
12 Taylor Gunman
16 Roman van Uden

Stage 2 – Brenco Criterium (Canadian National Criterium Championships)

6 Ben Chaddock
7 Mike Northey

Stage 3 – White Spot Road Race

5 Mike Northey
7 Ben Chaddock

Final GC

5 Ben Chaddock

PIR Tuesday Series Race

1 Roman van Uden
4 Taylor Gunman

Boise Twilight (NRC)

15 Roman van Uden

OBRA Track Championships

1 Kilometre
2 Andy Williams

Alpenrose Track Challenge

1 Kilometre

8 Andy Williams

Keirin

4 Andy Williams
7 Jason Allen

Miss ‘n Out

1 Jason Allen

Points Race

6 Jason Allen

Team sprint

1 Dean Tracy / Andy Williams

Cascade Cycling Classic (NRC)

Stage 1 – Old Mill Prologue

20 Ben Chaddock (Top Amateur)
39 Roman van Uden

Stage 2 – Mackenzie Pass Road Race

49 Roman van Uden

Stage 3 – Skyliners Time Trial

41 Taylor Gunman
52 Quinn Keogh
64 Roman van Uden
71 Ben Chaddock
83 Jesse Reams
90 Galen Mittermann

Stage 5 – Downtown Criterium

4 Mike Northey
28 Roman van Uden
61 Taylor Gunman
76 Quinn Keogh

Stage 6 – Awbrey Butte Circuit Race

12 Mike Northey
62 Roman van Uden
69 Quinn Keogh

Final GC

46 Roman van Uden
62 Mike Northey
83 Quinn Keogh

PIR Tuesday Series

5 Quinn Keogh

Alpenrose Thursday Series (Omnium)

6 Ben Chaddock

August

Camas Twilight Criterium

1 Roman van Uden
2 Mike Northey
3 Ben Chaddock

Vancouver Courthouse Criterium

1 Jason Allen
2 Roman van Uden
5 Mike Northey

Fast Twitch Friday Sprint Series

2 Andy Williams

2010 Oregon District Road Race

1 Quinn Keogh
2 Mike Northey
3 Roman vanUden

Scroll To Top